تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها در لینوکس

یکی از ویژگی های بارز سیستم عامل لینوکس در سطح دسترسی کاربران به فایل ها و پوشه هاست . همین سطح دسترسی گاهی باعث مشکلاتی اعم از عدم اجرای درست فایل و … می شود . برای تغییر سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها می توان از دستور chmod  بهره گرفت . شکل کلی دستور به صورت زیر است :

قصد نداریم زیاد روی دستور chmod مانور بدهیم همین که اصلی ترین قسمت آن را یاد بگیریم کافی است . مثلا اگر بخواهیم سطح دسترسی یک فایل را تغییر دهیم کافی است در محیط Terminal تایپ کنیم :

chmod 777 file.txt : با  این دستور file.txt  دارای سطح دسترسی کاملی خواهد بود و صاحب فایل می تواند فایل را خوانده ، روی آن نوشته و همچنین آن را اجرا کند . همچنین برای کاربران عضو گروه نیز دارای سطح دسترسی کامل خواهد بود و برای دیگران هم به همین صورت .

اما اگر بخواهیم تمام فایل و پوشه ها دارای سطح دسترسی ۷۷۷  باشند باید چه کنیم ؟ باید دستور chmod 777 -R itdn را در محیط Terminal  تایپ کنید . با این کار تمام فایل و پوشه های داخل پوشه itdn  دارای مجوز ۷۷۷خواهند بود .

اما اگر بخواهیم پوشه ها دارای مجوز ۷۵۵  و فایل ها دارای مجوز ۶۴۴  باشند ، باید چگونه از دستور Chmod  استفاده کنیم ؟  برای این کار باید از دستور find  استفاده کنیم :

find itdn/ -type d -exec chmod 755 {} + :  با این دستور ابتدا تمام پوشه های داخل پوشه itdn  را پیدا می کند و پس از یافتن ، دستور chmod  به کمک دستور exec  اجرا می شود .

find itdn/ -type f -exec chmod 644 {} +  :  با این دستور فقط مجوز فایل ها در پوشه itdn تغییر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *