آیا مرورگر Microsoft Edge از فایرفاکس و کروم امن تر است ؟

مایکروسافت با انتشار ویندوز ۱۰ ، مرورگر Edge را نیز با آن ارائه کرد و می خواهیم بررسی کنیم که آیا این مرورگر از فایرفاکس و کروم امن تر است یا خیر ؟

مایکروسافت با ارائه گزارشی از آزمایشگاه NSS ؛ شرکت ارائه دهنده راهکارهای امنیتی و روش های کاهش ریسک و خط ؛ مدعی شد پس از ۳۰۴ بار آزمایش بر روی مرورگر های Edge ، کروم و فایرفاکس با تروجان های مهندسی شده شرکت NSS ، مرورگر Edge توانست ۹۹ درصد از تروجان ها را با استفاده از Smart Screen بلاک نماید . پس از آزمایش این تروجان ها بر روی مرورگرهای کروم و فایرفاکس ، به ترتیب ۸۵ و ۷۸ درصد توانستند تروجان های آزمایشی را بلاک نمایند.

اما Smart Screen چیست ؟

این قابلیت امنیتی مرورگر Edge که با Internet Explorer 7  با عنوان Publishing Filter  معرفی شد و در نسخه های بعدی بهبود یافت . این قابلیت امنیتی صفحات و برنامه ها براساس لیست خود بررسی می کند. کروم و فایرفاکس نیز از این قابلیت بهره می برند ولی لیست مرورگر Edge کامل تر و دقیق تر می باشد.

اما این بخشی از خصوصیات امنیتی یک مرورگر می باشد و نمی توان تنها با یک دلیل گفت کدام مرورگر امن تر می باشد ؟!

 

آپدیت خودکار

به روزرسانی خودکار یکی از قابلیت های گنجانده شده در یک مرورگر می باشد که هر سه Edge ، Chrome و Firefox دارای این قابلیت هستند و هربار  روزرسانی علاوه بر قابلیت های جدید لیست مربوط به صفحات ناامن نیز به‌روزرسانی می شود. در این زمینه مایکروسافت با ارائه آپدیت های منظم بهتر عمل کرده است.

 

Privacy Protection

قابلیت دیگری که در هر سه مرورگر با عناوین InPrivate – Incognito – Private Browsing در مرورگرهای فایرفاکس – کروم و Edge ارائه شده است. با این استفاده از این قابلیت هیچگونه کوکی و داده ای ذخیره نمی شود و قائدتا با این روش امکان دزدی اطلاعات نیز کمتر است. مرورگرفایرفاکس در این زمینه بهتر از دو مرورگر دیگر عمل کرده است.

 

با توجه به قابلیت های بیان شده ، مایکروسافت Edge و کروم از لحاظ امنیتی بسیار شبیه هم هستند و تنها دلیل امن تر بودن Edge ، دارا بودن لیست کامل تر صفحات ناامن می باشد. بعد از این دو مرورگر فایرفاکس قرار می گیرد اما یادمان نرود که قابلیت Privacy نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و فایرفاکس بهتر در این زمینه عمل کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *