چرا لینوکس امن تر از ویندوز و مک است ؟

در این بخش قصد داریم تا بررسی کنیم چرا سیستم عامل لینوکس امن تر از ویندوز ، مک و حتی Chrome Os هست . برای درک بهتر این سوال بهتر است با ما همراه باشید . به گزارش ITDN و به نقل ubuntufree پنج دلیل وجود دارد که نشان می دهد سیستم عامل لیوکس امن تر از ویندوز و مک می باشد :

 

  • دسترسی محدود کاربران

در سیستم عامل های ویندوز و مک هر کاربر به طور آزادانه می تواند به بخش های مختلف سیستم دسترسی داشته باشد . با این روش با ورود هر بدافزار با ویروسی به سیستم ، آن ها آزادانه می توانند به بخش های مختلف دسترسی داشته و نیز تکثیر شوند. اما در سیستم عامل لینوکس این گونه نیست و ویروس ها فقط می توانند به فایل های محلی دسترسی داشته باشند و بخش های اصلی و حساس سیستم عامل از ویروس و تروجان ها و… در امان خواهد بود.

 

  • عدم اجازه نصب هر نوع نرم افزار

این گزینه نیز برای اولین بار در لینوکس مطرح شد و این سیستم عامل قبل از نصب هرگونه نرم افزار اجازه نصب را از کاربر می گیرد اما در سیستم عاملی مثل ویندوز xp ، به راحتی و بدون اجازه هرکاربر می توانست نرم افزارهایی را نصب نماید .

 

  • سیستم مدیریتی قوی

لینوکس به صورت پیش فرض دارای یک سیستم مدیریتی قوی ای می باشد که دقیقا نشان می دهد هر بخش و هر کاربر چه کاری دارند انجام می دهند

 

  • Open Source بودن

به دلیل متن باز بودن سیستم عامل لینوکس اگر هم ویروسی نوشته شود و سیستم را مختل نماید ، کاربران زیادی خواهند بود که در رفع مشکل به وجود آمده کمک خواهند کرد.

 

  • کم بودن تعداد کاربران لینوکس

اگر شما یک کاربر لینوکسی هستید باید این واقعیت را قبول کنید که تعداد کاربران ویندوز و مک بیشتر از لینوکس می باشد و بیشتر افراد متخصص و شرکت های هاستینگ و … از لینوکس استفاده می کنند. همین کم بودن تعداد کاربران می تواند یک مزیت محسوب شود تا ویروس های کمتری برای لینوکس ایجاد شود.

 

در پایان می توان گفت که آنتی ویروس های زیادی نیز برای لینوکس وجود دارد و باز هم هیچ گونه نگرانی بابت این قضیه وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *