آشنایی با localStorage و sessionStorage در برنامه نویسی وب

با Web Storage برنامه های تحت وب می توانند داده های خود را به صورت محلی در مرورگر کاربر ذخیره کنند. در گذشته برنامه ها از کوکی استفاده می کردند که نیازمند ارتباط با سرور بود ولی با Web Storage کار ساده تر شده و نیز امنیت بالاتر رفته است و همچنین کارایی وب سایت بالاتر می رود. در Web Storage‌داده ها هرگز به سرور ارسال نمی شوند و به داده های آن می توان در همه صفحات دسترسی داشت. تقریبا همه مرورگرهای مطرح همچون فایرفاکس – کروم – سافاری – اپرا و … از Web Storage پشتیبانی می کنند.

برای کار با Web Storage‌ دو شی وجود دارد : window.localStorage و window.sessionStorage

این دوشی همانند هم هستند اما با این تفاوت که اگر از sessionStorage‌استفاده شود ، در صورتی که کاربر مرورگر خود را ببندد ، داده های ذخیره شده از بین خواهند رفت و نیازمند ذخیره مجدد هستیم.

با شی localStorage می توان داده ها را برای مدت زمان طولانی ( یک هفته – یک سال و … ) ذخیره و نگهداری کرد حتی زمانی که مرورگر بسته شود. برای مثال

window.localStorage.lastname = “Smith”;

با دستور بالا در متغیر lastname‌مقدار Smith ذخیره شده و می توان با استفاده از دستور localStorage.lastname به این متغیر دسترسی داشت. حتی اگر بخواهید آیتمی را از localStorage‌حرف نمائید کافی است از دستور removeItem(“lastname”) استفاده کنید.نحوه استفاده از sessionStorage نیز به همین صورت می باشد و فقط کافی است به جای localStorag عبارت sessionStorage نوشته شود.

برای درک بهتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *