آشنایی با انواع روش های انتقال اطلاعات

در شبکه ها سه نوع روش انتقال وجود دارد :

۱- سوپیچینگ مدار مجازی یا Circuit Switching

2- سوپیچینگ پیام یا Message Switching

3- سوپیچینگ بسته یا Packet Switching

در سوپیچنگ مدار مجازی در صورتی که ماشین مبدا بخواهد داده ای را برای ماشین مقصد ارسال نماید می بایست ارتباط بین این دو ماشین به صورت فیزیکی برقرار شود و همچنین مدت زمانی برای برقراری ارتباط نیز صرف می شود که یکی از معایب این روش محسوب می شود. معمولا زمانی که داده ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بخواهیم به صورت RealTime‌ ، داده ای را ارسال کنیم از این روش استفاده می کنیم. سوال اینجاست که چرا این روش در شبکه های کامپیوتری خواهان ندارد ؟ زیرا مدت زمانی صرف برقراری ارتباط بین فرستنده و گیرنده می شود و  همچنین سایر ماشین ها در زمان ارتباط نمی توانند به این دو ماشین داده ای را ارسال کنند و می بایست منتظر باشند. از آنجایی که پهنای باند بین فرستنده و گیرنده برای دیگر ماشین ها قابل استفاده نیست در نتیجه از پهنای باند به صورت بهینه نیز استفاده نمی شود.

با توجه  به مشکلات موجود در روش مدار مجازی یا Circuit Switching از روش دیگری به نام Message Switching یا سوپیچینگ پیغام استفاده شد.در این روش فرستنده داده های خود را در قالب یک بسته با اندازه دلخواه و Header به سمت گیرنده ارسال می کند. در Header این بسته آدرس مبدا و مقصد ، سطح اهمیت بسته و … مشخص می شود. پس از ارسال ، بسته ها در گره های میانی ذخیره می شوند و پس از مسیریابی مناسب به سمت مقصد هدایت یا Forward می شوند. اگر ماشین مبدا بخواهد بسته ای ۱ مگابایتی برای مقصد بفرستد و مدت زمان دریافت این بسته توسط گره های میانی ۵ ثانیه باشد و اگر ۱۰ گره میانی وجود داشته باشد در حدود ۵۰ ثانیه زمان می برد تا بسته به مقصد برسد که این زمان قابل قبولی نیست. پس یکی از مشکلات این روش مدت زمان رسیدن بسته از مبدا به مقصد می باشد. همچنین با توجه به اینکه محدودیتی بر روی اندازه هر بسته نداریم در نتیجه اگر بسته از بین برود ، داده های زیادی از بین خواهند رفت و این نیز قابل قبول نیست و نکته دیگر اینکه هر بسته قبل از مسیریابی می بایست در گره های میانی ذخیره شود که با توجه به این موضوع محدودیت حافظه در گره های میانی داریم.

با توجه به مشکلات موجود در روش Message Switching ، روش دیگری به نام Packet Switching مطرح شد. در این روش برای هر بسته محدودیت اندازه در نظر گرفته می شود تا در گره های میانی بسته هایی بیشتری ذخیره شوند و همچنین با از بین رفتن بسته ، حجم زیادی از بسته از بین نمی رود.

One Comment on “آشنایی با انواع روش های انتقال اطلاعات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *