آشنایی با انواع مسیریابی در شبکه های کامیپوتری

وقتی که یک روتر برای هدایت بسته ای به مقصد ، چندین مسیر پیش رو داشته باشد ، بهترین و بهینه ترین مسیر را براساس الگوریتم مسیریابی خود انتخاب می کند که به این عمل مسیریابی یا Routing گفته می شود. در صورتی که روتر نتواند مسیری برای هدایت بسته به مقصد پیدا نماید آن بسته را به مسیر پیش فرض یا Default Route ارسال می کند.

Unicast Routing

بیشتر ترافیک های موجود در اینترنت و اینترانت از نوع Unicast می باشد.ساده ترین نوع مسیریابی می باشد زیرا مقصد مشخص است و روتر کافی است با استفاده از جدول مسیریابی بهترین مسیر را انتخاب نماید. الگوریتم های LS و DV‌ از این نوع می باشند.

Broadcast Routing

به صورت پیش فرض بسته های همه پخشی یا Broadcast مسیریابی و انتقال داده نمی شوند. روتر برای ارسال بسته های Broadcast مجبور به ساخت دامنه می باشد. بسته های Broadcast به همه روترهای دیگر ارسال می شود. در واقع الگوریتم Broadcast به صورت زیر می باشد :

روتر در ابتدا یک کپی از داده مورد نظر تهیه می کند و آن را به سایر گره ها با آدرس مختلف ارسال می کند. در واقع یک بسته را به صورت Unicast به مقاصد مختلف ارسال می کند طوری که بسته به همه گره ها می رسد. با این کار پهنای باند شبکه به هدر می رود و روتر مجبور است آدرس   سایر گره ها را بداند. وقتی یک روتر یک بسته Broadcast دریافت می کند آن را به سایرین Flood می نماید. این روش به دلیل این که نیاز به پردازش ندارد بسیار آسان است ولی مشکل اصلی دریافت بسته های تکراری توسط هر روتر می باشد.

برای حل مشکل دریافت بسته های تکراری در Broadcast Routing از روش Reverse path forwarding  استفاده می شود. در این روش تعدادی روتر در داخل گروه هایی قرار می گیرند و اگر روتری بسته ای را دریافت نماید طوری که آن بسته از روتری غیر از گروهش باشد ، آن بسته را حذف می نماید.

Multicast Routing

این روش نوعی از Broadcast می باشد اما با این تفاوت که به جای ارسال بسته به همه گره ها ، به گروهی از گره ها بسته را ارسال می شود. در این روش روتر از کجا متوجه می شود که می بایست بسته را به گروهی خاص ارسال نماید ؟ با استفاده از پروتکل IGMP یا Internet Group Management Protocol . در واقع میزبان ها با ارسال بسته های IGMP‌ به روتر بیان می دارند که عضو گروه خاصی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *