آشنایی با بعضی از توابع مقایسه ای در MYSQL

Mysql یک پایگاه داده رابطه ای متن باز و رایگان با قدرت و سرعت بالا می باشد . این پایگاه داده به زبان C  و C++ نوشته شده و بر روی اکثر پلتفرم ها اعم از لینوکس ، ویندوز ، مک ، یونیکس و … قابل اجرا است. در این بخش قصد داریم تا با بعضی از توابع مقایسه ای این پایگاه داده بیشتر آشنا شویم :

 

  • LEAST :

این تابع کوچکترین مقدار را از بین پارامترهای ورودی خود برمی گرداند . برای مثال SELECT LEAST(15,10,25); عدد ۱۰ را به عنوان کوچکترین عدد برمی گرداند.

همچنین این تابع بر روی مقادیر رشته ای نیز قابل اعمال می باشد برای مثال : select least(“amin”,”ali”) که ali را به عنوان کوچکترین برمی گرداند.

 

  • GREATEST :

این تابع بزرگترین مقدار را از بین پارامترهای ورودی خود برمی گرداند . برای مثال SELECT GREATEST(15,10,25) ؛ عدد ۲۵ را به عنوان بزرگترین عدد برمی گرداند.

این تابع همانند تابع least بر روی مقادیر رشته ای نیز قابل اجراست . برای مثال :select greatest(“amin”,“ali”) مقدار amin را به عنوان بزرگترین برمی گرداند.

 

  • INTERVAL :

این تابع پارامتر اول را به عنوان index در نظر می گیرد و سایر پارامترها را با index مقایسه می کند و تعداد پارامترهای کوچکتر از index را برمی گرداند. برای مثال با اجرای  SELECT INTERVAL(85, 1, 75, 17, 30,56, 175); عدد ۵ در خروجی نمایش داده خواهد شد . عدد ۸۵ را به عنوان index در نظرگرفت و سایر پارامترها را با آن مقایسه کرد و تعداد اعداد کوچکتر از ۸۵ را در خروجی نمایش داد.

 

  • COALESCE :

این تابع اولین مقدار غیر null را برمی گرداند . برای درک بهتر به این مثال توجه کنید : SELECT COALESCE(NULL, NULL, null, 17, 30,56, 175) : خروجی عدد ۱۷ می باشد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *